2015. augusztus 27., csütörtök

Hogyan karácsonyoznak az amerikaiak

Az első és legfontosabb különbség Magyarországhoz képest az, hogy az amerikaiaknál a Télapó (Santa Claus) hozza az ajándékot. Míg nálunk a Mikulás december 6-ához kötődik, náluk ez teljesen másképp van, nem is értenék, hogy ki is az a Jézuska úgy mégis.
A másik eltérés, ami említést érdemel, hogy az USA-ban nincs szenteste. Ezt úgy kell érteni, hogy náluk a karácsony 25-e és 26-a, így általában még 24-én is dolgoznak, valamint sok helyen – mint Angliában is, ekkor vannak a munkahelyi partik, nagyobb baráti – családi összejövetelek. Alap felfogás, hogy karácsonykor senki se legyen egyedül, így ezek az esték egy házibulihoz is hasonlatosak.
Az ajándékokat náluk 24-e éjjel szállítja a Mikulás és ezeket 25-én reggel lehet kibontani. Ez egy igazán szép családi esemény, nagyon meghitt és egységes, mindenki egyszerre ül le megnézni, mit is kapott, együtt a család.
A karácsonyfa tekintetében is van egy kis eltérés: sokan a fát már az advent elején felállítják, apránként díszítik és gyűjtik alájuk a meglepetéseket. Ennek magyarázata, hogy az ország számos, távolabbi pontján élnek, élhetnek a rokonok és így az ajándékok nem egységesen, 24-én érkeznek meg. De ebben az esetben is csak 25-e reggel lehet bontogatni.
Fontos, hogy az amerikaiaknál számos etnikum megtalálható és nem mindenki ünnepli pont a karácsonyt, de a saját ünnepeik is decemberben vannak: így lehetséges az, hogy Happy Christmas! helyett sokszor Happy Holiday! feliratot, köszöntést olvashatunk, tehát : Boldog Ünnepeket!
Szembeötlő a tengerentúlon, hogy mennyire szeretik az otthonaikat feldíszíteni. Sosem fukarkodnak a dekorációval: mindenhol fényes füzérek, csillogó télapók, angyalok, rénszarvasok díszelegnek. Nem spórolnak az izzókkal sem, szinte minden ház területén láthatunk kisebb vagy nagyobb kivilágított motívumokat. Ez egy nagyon szép szokás és követendő, ha megtehetjük, hiszen amellett, hogy a boltok dekorációját csodáljuk, a saját területünket is jó átalakítani az ünnepekre, így mi is jobban várjuk majd a karácsonyt.
Viszont akárhány eltérést is találunk a karácsonyi ünnepkörben, azt kijelenthetjük, hogy náluk és nálunk is fontos ez az időszaka középpontban a szeretet áll itt is és ott is!

Az arcüreg gyuladás kezelése otthon! Házilag

Az arcüreggyulladás gyakori megbetegedés. Az arcüregben felgyülemlett váladék kóros és nem szabad kezeletlenül hagyni.
Gyermekeknél gyakoribb szövődmény, mint felnőtteknél, mert a nem megfelelő orrfújás is okozhatja. Ezért, ha a kisgyermek nem megfelelő biztonsággal fújja az orrát, használjunk orrszívó készüléket.
A helyes orrfújás elengedhetetlen, hogy elkerüljük a szövődményeket. Ha a váladék sűrű , oldjuk fel tengervizes orrsprayval, könnyebben ürül a váladék. Az üregekben ( arc, homlok) pangó váladék okozza a gyulladást, fájdalmas és hosszan tartó a gyógyulása. Jobb a prevenció ( megelőzés) , ezért figyeljünk a gyakori orrfújásra.
Használjunk orrcseppet, hogy csökkentsük a nyálkahártya duzzanatát, így akadálytalanul távozhat a váladék. Köptető, váladékoldó készítmény szedése is javasolt, hogy elfolyósítsa a sűrű váladékot és így az könnyebben ürül.
Ha nátha, megfázás után masszív fejfájásunk van, az arcunk nyomásra érzékeny, gondolnunk kell arc- és homloküreg gyulladásra. Lázzal is járhat, kaphatunk antibiotikumot . Fontos, hogy az orvos által meghatározott ideig szedjük akkor is, ha közben jobban érezzük magunkat, ne függesszük fel a szedését.
Ha nincs hőemelkedésünk és lázunk, infralámpával melegíthetjük az érintett területet, ez is segít feloldani a váladékot. Fontos azonban, hogy ezt csak lázmentesen alkalmazhatjuk.
Maradjunk szobahőmérsékleten, ha ki kell mennünk a hideg időben fedjük, takarjuk sállal vagy kendővel az arcunk.
Röntgen alapján biztonsággal felállítható a diagnózis.

Hogyan etessünk csirkét!

A naposcsibe megtermékenyített tojásból kel ki. A tyúkok megtermékenyítetlen tojásokat is tojhatnak, ezeket elfogyasztjuk. A megtermékenyítettek 3-4 nappal a tojásrakás után kis kocsikon szállítva őket, keltetőbe kerülnek, ahol a hőmérséklet és a páratartalom a természetes viszonyokhoz hasonló. A sárgája a fehérje és a tojáshéj is táplálja az embriót. A tálcák 45°-os szögben át, majd visszafordulnak,- ezzel azt utánozzák, ahogy a kotlós forgatja őket. 18 és fél nap múlva a tojásokat a keltetőből egy szállítószalagra viszik, és infravörös szenzorok alatt haladnak el, amelyek érzékelik, ha valamelyik túl átlátszó: ezek véletlenül bekerült megtermékenyítetlen tojások. A rendszer egy szívókorongos rendszeren át eltávolítja ezeket, ezután takarmány lesz belőlük. A megtermékenyített tojásokat vakcinával kezelik egy baromfi betegség ellen. Az automatikus tűk átlyukasztják a tojások héját, és a csirkét körülvevő magzatvízbe fecskendezik a vakcinát. A szívókorongos berendezés ezután keltetőtálcákra juttatja a tojásokat-egy tálcára 169 darab tojás kerül, amiből várhatóan 150 kel ki (a többi a keltetés során elpusztul,vagy betegen születik). A 19.-ik napon a csibék a csőrükkel áttörik a tojás héját, ahonnan 6-8 óra alatt bújnak ki. Testüket rövid tollak, pihék borítják, és mintegy 4 óra alatt a pehelytollak megszáradnak. A munkások ezután a szeparátorba gördítik a madarakat, ahol a naposcsibéket elválasztják a félbetört tojáshéjjaktól. A csibék leesnek a szalagról, a héjjak fent maradnak, és ezt a kalciumban gazdag héjat feldolgozzák. A naposcsibéket ezután nemük szerint válogatják: a madarak nemét két tollsor vizsgálatával állapítják meg, ha az egyik sor rövidebb, a csirke nőnemű, ha azonos hosszúságúak, akkor hímnemű. Egy optikai eszköz megszámlálja a kis tojókat és kakasokat, majd a csibék egy szállítókartonba hullnak, minden kartonba 102 db. Egyes megrendelők kérésére a naposcsibéket hörghurut ellen beoltják: egy porlasztófej alá kerülnek dobozostul, ahol kis adag gyógyszert permeteznek rájuk.
A csirkegyárak hús,- vagy tojástermelő csirkéket „állítanak”elő, a tojók körülbelül 20 hetes korukban kezdenek el tojni, a vágósúlyt 38 nap alatt érik el, a kakasoknál ez 40-65 nap.

Miről beszélgessünk az első randin

Az első randi mumusa minden szingli álmaiban ott lebeg, főleg a nagy nap előtti éjszakán.
Először is fogalmazzuk meg, hogy miért izgulunk annyira? Hiszen a pasi kedves, szimpatikus, jó a modora és iszonyúan szexi, máskülönben nem randiznánk vele. Mi pedig vettünk új ruhát, voltunk fodrásznál, a körmünk, fogunk rendben, sminkünk kifogástalan, akkor meg mi baj történhet?
Mitől félünk mégis annyira? Legyünk őszinték: a kínos csendtől. Bármily cserfesek is vagyunk, egy ilyen helyzetben mégis attól tartunk, hogy nem tudunk majd beszélgetni és a hallgatás megöli az első randi finom romantikáját. Íme egy rövid kis puska arról, hogy milyen témákat dobjunk be, milyen vidám kérdéseket tegyünk fel álmaink pasijának, ha túl vagyunk a bemutatkozáson, az első idétlen kis kuncogásokon és a pincér nagyon sokáig várat magára egy olyan étteremben, ahol a légy zümmögése is hallatszik…
1. Mi volt a jeled az óvodában? – ettől garantáltan padlót fog. Aztán rövid vihogás után válaszol és ezzel együtt előkerül(het) egy csomó aranyos sztori, ami meg is adja a randi alaphangulatát. Természetesen Te is készülj a saját kis bájos ovis történeteddel, amivel aztán teljesen elbűvölöd.
2. Mi volt az eddigi legbátrabb cselekedete? – itt bármiről mesél, tátott szájjal figyeld, mert biztosan nagyon büszke lesz magára. A férfiaknak igenis kell az elismerés, és ha tényleg valami klassz dolgot művelt, akkor meg is érdemli.
3. Hol lakna szíve szerint, ha bármit megtehetne? – ezt nem kell megmagyarázni, mindenkinek van valahol egy „álmai szigete”, ami éppúgy lehet egy tengerparti bungaló, mint egy vidéki kis tanya, tele állatokkal. Legalább hamar kiderül, hogy egy(helyen) képzelitek-e el a jövőtöket.
Ezek után aztán jöhetnek a klasszikus témák, a jó hangulat már adott egy önfeledt beszélgetéshez. Előkerülhetnek a kérdések a családról, munkáról, barátokról, zenéről, moziról, utazásról, múltról, jövőről… És ne feledd, csak bátran, a férfiak szeretnek magukról mesélni.